Załóż z nami działalność gospodarczą

Rozliczenie samochodu w firmie a podatek dochodowy

Trudno wyobrazić sobie obecne prowadzenie działalności gospodarczej bez posiadania samochodu. Przedsiębiorcy wykorzystują więc zarówno prywatne, jak i firmowe pojazdy, by ułatwić sobie prowadzenie biznesu. Osoby te powinny więc szczegółowo zapoznać się z zasadami rozliczania samochodu w firmie. Zebraliśmy więc wszystkie najważniejsze informacje w tym temacie, obowiązujące w roku 2021.

Należy zaznaczyć, iż na przestrzeni ostatnich kilku lat nie zmieniło się wiele w zakresie rozliczania samochodu w firmie i nadal obowiązują przepisy ze stycznia 2019 roku. 

Samochód osobowy w firmie jako środek trwały

Przedsiębiorcy, którzy posiadają w firmie samochód osobowy wpisany na listę środków trwałych, mają możliwość wyboru spośród dwóch metod użytkowania oraz rozliczania podatku VAT. Pierwsza z nich to odliczenie 100% podatku VAT, przy czym odnosi się to zarówno do nabywania pojazdu, jak i ponoszonych wydatków eksploatacyjnych, na przykład zakupie paliwa. By jednak było to możliwe, pojazd musi być wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych, zgodnie z zasadami użytkowania pojazdu zawartymi w specjalnym regulaminie, przedsiębiorca musi zgłosić samochód w urzędzie skarbowym przy pomocy VAT-26, a także założyć kilometrówkę dla celów VAT, wprowadzać do niej trasy i stan licznika.

Drugą opcją jest tzw. użytkowanie mieszane pojazdu, a więc wykorzystywanie go zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych, choć tak naprawdę pojazd wpisany jako środek trwały nie powinien być wykorzystywany do pokonywania tras w celach osobistych. Przy wyborze tej możliwości odliczamy 50% VAT, zarówno od nabycia samochodu, jak i wydatków eksploatacyjnych, w tym również zakupu paliwa. Jednocześnie niema konieczności rejestracji pojazdu w urzędzie skarbowym oraz nie trzeba prowadzić żadnej ewidencji. Jest to więc rozwiązanie bardzo komfortowe.

Prywatny samochód osobowy w firmie

Powyżej wspomnieliśmy już nieco o tej opcji, przy której wybieramy 50% odliczenia podatku VAT. Co jeszcze w tym temacie? Otóż podatnicy, którzy korzystają z prywatnego samochodu w firmie nie prowadzą kilometrówki do celów PIT. Należy pamiętać jednak, że kilometrówka dla celów PIT to co innego, niż kilometrówka dla celów VAT. Aby więc prawidłowo rozliczyć pojazd wykorzystywany w sposób mieszany, koszty eksploatacyjne, takie jak zakup paliwa, ubezpieczenie, przegląd, części bądź naprawa, zaliczać do kosztów w wysokości 20% poniesionych wydatków.

Rozliczenie samochodu w firmie a podatek dochodowy 2021

Biuro Rachunkowe Rzeszów

Ubezpieczenie samochodu jako koszt

Każdy pojazd musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie. Ubezpieczenie samochodu osobowego, który wykorzystywany jest do celów służbowych, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.  Należy przy tym jednak pamiętać o kilku kwestiach- ubezpieczyciel nie wystawi nam faktury, zaś podstawą księgowania jest w tym przypadku zawarta polisa ubezpieczeniowa i należy ją odpowiednio zaksięgować- proporcjonalnie do lat podatkowych które obejmuje przy metodzie memoriałowej oraz w całości zgodnie z datą wystawienia polisy przy metodzie kasowej; ubezpieczenie OC zalicza się do kosztów w pełnej kwocie, a AC proporcjonalnie do wartości samochodu; wartość ubezpieczenia samochodu wykorzystywanego w sposób mieszany rozlicza się do 20% wartości zakupionej polisy.

Rozliczanie odszkodowania

Gdy firmowy samochód osobowy zostanie uszkodzony, otrzymane w wyniku zdarzenia drogowego odszkodowanie należy odpowiednio rozliczyć w swoich przychodach i kosztach. Jeśli posiadamy samo OC, wówczas przychodem będzie jedynie nadwyżka kwoty z odszkodowania, która pozostała po rzeczywiście poniesionych kosztach naprawy, przy czym wydatków związanych z naprawą nie można zaliczyć do kosztów firmowych. Jeśli posiadamy także AC, wówczas przychodem jest cała wartość uzyskanego odszkodowania, zaś do kosztów zaliczamy kwotę poniesioną na naprawę. Czynni podatnicy VAT mają obowiązek opłaty podatku naliczonego od kosztów naprawy. Jednocześnie przysługuje im prawo odliczenia podatku VAT zgodnie z obowiązującym w ich przypadku schematem odliczeń.

Sprzedaż samochodu w firmie

Sprzedając samochód w firmie, który stanowi środek trwały, powstaje przychód. W momencie zbycia pojazdu, gdy nie jest on w pełni zamortyzowany, pozostała część odpisów amortyzacyjnych powinna być jednorazowo zaliczona do kosztów. Sprzedaż taką należy także opodatkować podatkiem VAT w wysokości 23%- zwolnienie z tego obowiązku dotyczy jedynie sytuacji, w których podczas nabywania pojazdu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT i samochód służył wyłącznie do wykonywania czynności nieopodatkowanych. 

Wycofanie samochodu z firmy

Istnieje możliwość zmiany sposobu użytkowania pojazdu z firmowego na prywatny, jednak należy przy tym pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, wycofując w pełni zamortyzowany pojazd, wówczas niezamortyzowana część wartości początkowej nie może stanowić kosztów uzyskania przychodu. Po drugie, jeśli podczas nabywania samochodu całościowo bądź częściowo odliczono podatek VAT, wówczas wycofanie na potrzeby własne należy opodatkować. Po trzecie, jeśli przed upływem 6 lat od wycofania pojazdu nastąpi sprzedaż tego samochodu, będzie ona uznawana za przychód z działalności i należy wówczas zapłacić podatek dochodowy, przy czym nie jest już konieczne opodatkowanie VAT.

Zobacz też nasz artykuł o zmianach w leasingu i sposobie opodatkowania tzw. wykupu prywatnego w Nowym Polskim Ładzie

Zbiorcza płatność za pomocą MPP – czy jest możliwa?

Mechanizm podzielonej płatności, a więc MPP polega na rozdzieleniu zapłaty na podstawie faktury za nabyte towary bądź usługi na kwotę netto płaconą na rachunek bankowy sprzedawcy i na kwotę VAT, która trafia na rachunek VAT. Na przestrzeni kilku ostatnich lat w zakresie funkcjonowania MPP przepisy zmieniały się jak w kalejdoskopie.  Od stycznia 2021 roku wprowadzono zmiany, które obowiązują obecnie. Sprawdźmy, czy na ich podstawie możliwa jest płatność zbiorcza.

MPP na przestrzeni lat

Mechanizm podzielonej płatności funkcjonuje od 2018 roku. Początkowo nie było możliwe zapłacenie kilku faktur jednym, zbiorczym poleceniem przelewu bankowego, co było dość niedogodnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców korzystających z dobrowolnej opcji dokonywania płatności w split payment. Ustawodawca przychylnie odniósł się do tego problemu, czego efektem była nowelizacja ustawy i zmiana przepisów obowiązująca od 1 listopada 2019 roku.

Zbiorcza płatność za pomocą MPP - czy jest możliwa?

Biuro Rachunkowe Rzeszów

Zbiorcza płatność w MPP – warunki

Od tego dnia wprowadzono przepisy, dzięki którym dla niektórych transakcji można wykonywać przelewy zbiorcze za pośrednictwem mechanizmu podzielonej płatności, przy czym dostępne jest w przypadku wersji obligatoryjnej oraz dobrowolnej. Mówi o tym art. 108a ustęp 3a-3c ustawy o VAT, który określa warunki, na podstawie których płatność zbiorcza może zostać dokonana. I tak- w komunikacie przelewu należy wziąć pod uwagę wszystkie faktury wystawione przez danego dostawcę, wystawione w okresie obejmującym minimum jeden dzień i maksymalnie jeden miesiąc, przy czym miesiąc oznacza tu miesiąc kalendarzowy. Ponadto płatność ta musi obejmować wszystkie faktury wystawione przez danego dostawcę w określonym powyżej terminie, niema możliwości wybiórczego ich traktowania i pomijania którejś z nich. Płatność obejmuje kwotę podatku VAT równą sumie kwot VAT z poszczególnych faktur, natomiast dokonując jej, w komunikacie przelewu, w miejscu gdzie standardowo wpisuje się numer faktury, należy wskazać okres, za jaki dokonywana jest dana płatność.

Jeśli zdarzy się, że podatnik po dokonaniu zbiorczej płatności za dany miesiąc otrzyma jeszcze jedną fakturę za ten okres, powinien dokonać płatności za nią w MPP, nawet jeśli niema takiego obowiązku. 

Najnowsze zmiany w ustawie o VAT

Od 1 stycznia 2021 roku obowiązują kolejne zmiany, które w sposób bezpośredni nie dotyczą zbiorczej płatności, natomiast z pewnością warto o nich wspomnieć. Celem ich wprowadzenia było głównie doprecyzowanie przepisów, które budziły pewne wątpliwości. Czytelnie przedstawiono więc, iż mechanizm podzielonej płatności stosowany musi być obowiązkowo wtedy, gdy spełnione zostaną łącznie kolejne warunki- przedmiotem transakcji są towary bądź usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy; kwota należności brutto na fakturze dokumentującej transakcję przekracza kwotę 15 tysięcy złotych bądź jej równoważność wyrażoną w obcej walucie; czynność ta jest dokonywana na rzecz podatnika.

Doprecyzowano także, iż do przeliczenia na złote kwot wyrażonych w walucie obcej należy zastosować zasady przeliczania kwot te same, jak do określania podstawy opodatkowania. Jednocześnie wprowadzono możliwość dokonywania płatności z rachunku VAT podatku z tytułu importu towarów bądź należności celnych zarówno na rachunek urzędu skarbowego, jak również na rachunek agencji celnych. Ponadto rozszerzono nieco katalog podmiotów, które mogą teraz występować z wnioskiem o przekazanie środków z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy. Obecnie mogą to zrobić także podmioty niebędące podatnikiem, nieposiadające siedziby firmy lub stałego miejsca jej prowadzenia na terenie kraju oraz posiadające środki na rachunku VAT.

Zbiorcza płatność MPP jest sporym ułatwieniem dla płatników, którzy mogą obecnie dokonać płatności wielu faktur za „jednym zamachem”. Dzięki temu oszczędzają czas, który mogą poświęcić na sprawy dla nich istotniejsze.

Zobacz też nasz artykuł o Vat dla E-commerce – najważniejsze zmiany

Vat dla E-commerce – zobacz najważniejsze zmiany

Z roku na rok notowany jest ogromny wzrost sprzedaży internetowej, natomiast dotychczas istniały spore braki zarówno prawne, jak i finansowe czy podatkowe w tym zakresie. 1 lipca 2021 roku weszła więc w życie nowelizacja ustawy o VAT, wprowadzająca tzw. pakiet e-commerce.  Jej celem jest zapobieganie utracie dochodów podatkowych przez poszczególne państwa członkowskie UE, ograniczenie transgranicznych oszustw związanych z podatkiem VAT, a dzięki temu wyrównanie szans firm europejskich i pozaeuropejskich w konkurowaniu na obszarze handlu elektronicznego. Poznajmy najważniejsze zmiany, obowiązujące obecnie wszystkich posiadaczy sklepów internetowych oraz prowadzących sprzedaż poza granicami kraju.

VAT w e-commerce przed zmianami

W celu lepszego porównania zmian, jakie obowiązują od lipca tego roku, przedstawimy w skrócie jak sprawy podatkowe w handlu internetowym i zagranicznym wyglądały dotychczas. Do końca czerwca 2021 roku warunki VAT ustalane były odrębnie w każdym państwie członkowskim, przy czym każde z nich określało inny próg podatkowy. Jeśli roczny obrót sklepu internetowego w transakcjach z klientami zagranicznymi przekroczył dany próg, wówczas przedsiębiorca miał obowiązek rejestracji w organie podatkowym zgodnym z krajem, do którego dostarczane były towary i rozliczyć w nim należny podatek. Jeśli próg nie został przekroczony, wówczas od obrotów z zagranicznymi kontrahentami naliczany był jedynie podatek VAT kraju pochodzenia, a więc VAT kraju, w którym sklep był zarejestrowany. Z kolei jeśli obroty nie osiągały 100 tysięcy euro, nie trzeba było dokonywać rejestracji w innym kraju i wystawiać faktury VAT według stawki obowiązującej w danym kraju. Dodatkowo importowane produkty o wartości poniżej 22 euro były całkowicie zwolnione z podatku VAT.

Aktualna sytuacja VAT w e-commerce

Od 1 lipca 2021 roku sporo się zmieniło w tej dziedzinie, dlatego właściciele sklepów internetowych świadczących usługi dla zagranicznych klientów, którzy nie do końca przygotowali się na zmiany, powinni zasięgnąć pomocy specjalistów, by móc postępować zgodnie z obowiązującym, nowym prawem i uniknąć wysokich kar.

Likwidacja progów podatkowych w sprzedaży na odległość

Zniesione zostały progi w poszczególnych krajach członkowskich UE, natomiast obecnie istnieje i obowiązuje jeden próg dla wszystkich państw. Każda sprzedaż internetowa z klientem zagranicznym, której wartość roczna przekracza 10 tysięcy euro, musi być rozliczana według stawki VAT obowiązującej w kraju, do którego dostarczany jest towar. Deklaracja i opłacanie VAT-u odbywa się za pośrednictwem specjalnego portalu internetowego, przy czym nie ma konieczności rejestracji do celów podatkowym w innym państwie. Natomiast przedsiębiorca musi znać poszczególne stawki VAT dla danych produktów w poszczególnych państwach, gdyż muszą być one odzwierciedlone w fakturach. 

Brak zwolnień z VAT dla przesyłek o niskiej wartości

Zgodnie z nowymi przepisami każdy import z kraju poza Unią Europejską podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w docelowym państwie członkowskim, przy czym nie ma tu znaczenia wartość towarów. W przypadku cła, jeśli obrót nie przekracza 150 euro, wówczas sklep internetowy jest z niego zwolniony, jeśli natomiast kwota ta zostanie przekroczona, wówczas sklep w państwie członkowskim musi złożyć pełną deklarację celną oraz ponieść określone koszty.

Vat dla E-commerce - zobacz najważniejsze zmiany

Biuro Rachunkowe Rzeszów

Obowiązek podatkowy w zakresie VAT dla sprzedażowych platform internetowych

Podatkiem VAT objęte zostały także platformy sprzedażowe, takie jak Amazon czy Ebay- jeśli firma, która korzysta z ich usług nie ma siedziby w UE, natomiast eksportuje do niej towary, wówczas platformy te obowiązane są podatkiem VAT w kraju, do którego trafia towar.

Pozostałe zmiany

Pojęcie sprzedaży wysyłkowej zastąpione zostało terminem Wewnątrzwspólnotowa Sprzedaż Towarów na Odległość (WSTO), a także wprowadzona została nowa nazwa Sprzedaży na Odległość Towarów Importowanych (SOTI), dotycząca wysyłki towarów z kraju spoza UE. 

Wprowadzone w ramach tzw. pakietu e-commerce zmiany dotknęły zwłaszcza sektora handlu elektronicznego oraz importu niewielkich przesyłek spoza Unii Europejskiej, ale także bezpośrednich odbiorców towarów, którzy zmuszeni są zapłacić więcej.

Skontaktuj się z nami

Wypełnij formularz




    Wysyłając wiadomość udzielam zgody na nawiązywanie z Optymalni Biuro Doradczo księgowe Sp. z o.o. do kontaktu z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz automatycznych systemów wywołujących w celu telefonicznego lub mailowego przedstawienia informacji dotyczących produktów i usług przez optymalni.rzeszow.pl na podany numer telefonu lub email.

    Formularz

    Brak czasu na uzupełnianie papierów?
    Załatw sprawę online!

    Szybko, wygodnie i bezstresowo