facebook

Pliki JPK od 2018 r. – mikro przedsiębiorcy pamiętajcie!

plik jpk rzeszow

Zmiany JPK od 2018 r. – mikro przedsiębiorcy pamiętajcie!

Wraz z nowym rokiem 2018 weszły w życie nowe wytyczne kontroli podatkowej. Od teraz od przedsiębiorców wymagać będzie się przekazywania szczegółowych danych podatkowych do poszczególnych organów kontroli skarbowej. Przepis nakłada na przedsiębiorców także wymóg generowania i przesyłania tych danych w formie elektronicznej JPK, czyli tak zwanego Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Mikro przedsiębiorca a JPK od 2018 roku

Zmiany uderzyły przede wszystkim w tak zwanych mikro przedsiębiorców, czyli podmioty gospodarcze, zatrudniające mniej niż 10 pracowników. Dotychczas kwestia Jednolitego Pliku Kontrolnego w ogóle ich nie dotyczyła. Zgodnie z nowymi przepisami, wszystko jednak ulega zmianie od 2018 r.

Zgodnie z nowymi wymogami prawnymi względem prowadzenia ewidencji handlowej, na mikro przedsiębiorcach będzie także ciążył obowiązek przesyłania plików JPK_VAT a później również udostępniania pozostałych danych do e-kontroli na żądanie danego Urzędu Skarbowego, do którego przynależy przedsiębiorstwo.

Co to jest Jednolity Plik Kontrolny?

Jednolity Plik Kontrolny powstał dla potrzeb ewidencji VAT. To szczegółowy zestaw informacji odnośnie zakupów oraz sprzedaży danego przedsiębiorstwa, który wynika z prowadzonej ewidencji VAT za dany okres rozliczeniowy. Jednolity Plik Kontrolny przesyła się w wersji elektronicznej a dane do utworzenia JPK_VAT pobiera się bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa.

Dla kogo korzyści z wprowadzenia JPK?

JPK stanowi przede wszystkim ułatwienie dla organów podatkowych. Proces weryfikacji został zautomatyzowany co pozwala na szybsze przeprowadzenie kontroli. Jednolity Plik Kontrolny ma także pozytywny wpływ na działanie danego przedsiębiorstwa – pozwala przeprowadzić szczegółowy audyt w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w księgowości.

Na koniec jeszcze jednak uwaga. Będąc przedsiębiorcą nie musimy w ogóle martwic się o przeprowadzanie elektronicznej kontroli na podstawie JPK przez organy skarbowe bo nie będzie to tak problematyczna procedura jak ta przeprowadzana do niedawna w siedzibie firmy. Pozytywny wynik audytu to ponadto gwarancja, że ingerencja organów podatkowych w przedsiębiorstwo będzie wręcz zerowa.