Nie ulega wątpliwości, iż konieczność opłacania przez drobnych przedsiębiorców pełnych składek ZUS (po utracie prawa do stawek preferencyjnych) stanowi znaczne obciążenie finansowe, często powodujące podjęcie decyzji o zamknięciu lub zawieszeniu działalności gospodarczej.
Od 1 stycznia 2019 r. drobni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na niewielką skalę będą mogli skorzystać z kolejnej ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne, czyli tzw. MAŁEGO ZUS. MAŁY ZUS dotyczy wyłącznie składek na ubezpieczenie społeczne (składka zdrowotna pozostaje w pełnej wysokości). Wówczas wysokość płaconych składek na ubezpieczenie społeczne zależeć będzie od wysokości osiągniętych w poprzednim roku przychodów z działalności gospodarczej. Niestety, z preferencji tej będzie można korzystać wyłącznie przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.
Aby móc skorzystać z MAŁEGO ZUS przedsiębiorca musi prowadzić działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEiDG oraz osiągnięty przez niego w poprzednim roku kalendarzowym przychód z działalności gospodarczej nie może przekroczyć trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia, tj. za 2018 r. kwoty 63 000 zł.
W przypadku prowadzenia działalności w 2018 r. przez okres krótszy niż cały rok, limit ten jest odpowiedni niższy i proporcjonalny do liczby dni prowadzonej w 2018 r. działalności.
Niestety, ustawodawca wprowadził liczne warunki, które należy spełnić aby móc skorzystać z tej preferencji w opłacaniu niższych składek na ubezpieczenie społeczne.
Od 1 stycznia 2019 r. z tzw. MAŁEGO ZUS będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy oprócz ww. limitu przychodów (63 000 zł) spełnili następujące warunki:
W przypadku przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą będą oni mogli skorzystać z ULGI NA START (6 m-cy) następnie tzw. preferencyjnych składek ZUS (24 miesiące) i w końcu MAŁEGO ZUS (36 m-cy).
Podstawę składek na ubezpieczenie społeczne zależne od wysokości osiągniętego w 2018 r. przychodu wyliczać się będzie wg. następującego wzoru:
Roczny przychód za 2018 r. / liczba dni prowadzenia działalności w 2018 r. x 30 x współczynnik ZUS
Współczynnik ZUS będzie ogłaszany przez Prezesa ZUS w Monitorze Polskim.
Tak ustalona podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne nie będzie mogła być niższa niż 30 % minimalnego wynagrodzenia (tj. 675 zł w 2019 r.) oraz wyższa niż 60 % prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (jak przy pełnym ZUS).
Zatem w przypadku MAŁEGO ZUS podstawa obliczania składek na ubezpieczenie społeczne kształtować się będzie pomiędzy wysokościami właściwymi dla obecnie tzw. preferencyjnego ZUS a pełnym ZUS.
WAŻNE:
Przedsiębiorcy, którzy spełnili ww. warunki i mogliby od 1 stycznia 2019 r. skorzystać z MAŁEGO ZUS muszą w okresie od 1 do 8 stycznia 2019 r. wyrejestrować się z dotychczasowego ubezpieczenia i zarejestrować się do MAŁEGO ZUS.